سایز مناسب تلویزیون برای خانه

سایز مناسب تلویزیون برای خانه با توجه به متراژ

اگر شما هم قصد خرید تلویزیون را دارید، به احتمال زیاد در انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خانه خود دچار سردرگمی شده اید. با مطالعه این مطلب اطلاعات جامعی در مورد انتخاب تلویزیون متناسب با متراژ خانه به دست خواهید آورد. امروزه تلویزیون های با کیفیت بسیار زیادی مانند تلویزیون های فورکی تولید شده اند.

این نوع تلویزیون ها ضخامت های بسیار کم و اندازه بزرگتری دارند. اگر شما دغدغه ای در رابطه با بودجه خرید تلویزیون ندارید، باید به دنبال یک تلویزیون بزرگ باشید. به طور کلی باید بدانید که عوامل مختلفی در انتخاب تلویزیون جدید برای خانه اهمیت دارد. از جمله این موارد می‌توان به فضای اتاق، محل نصب، فاصله شما تا تلویزیون و … اشاره کرد.

                                    توجه به سایز مناسب تلویزیون برای خانه

خرید تلویزین با توجه به قیمت آن

در مرحله اول میزان بودجه ای که برای خرید تلویزیون در نظر می گیرید بسیار مهم است. وقتی بودجه شما مشخص باشد، گزینه های بیشتری خواهید داشت و تصمیم گیری برای شما آسان تر می شود. به طور مثال قیمت تلویزیون های سونی نسبت به برندهای دیگر بیشتر است و قیمت تلویزیون های ال جی مناسب تر است اما قیمت تلویزیون های سامسونگ نسبت به سایر برندها کمتر است و قیمت آنها بسیار مناسب است. همچنین اندازه کوچک تلویزیون در هربرندی بسیار ارزانتر از سایزهای بزرگ است.
پس از تعیین بودجه، باید نوع فناوری صفحه تلویزیون را نیز تعیین کنید. به عنوان مثال، شما می خواهید یک تلویزیون OLED، LED یا QLED بخرید. سپس باید در مورد اندازه صفحه تصمیم بگیرید. به طور کلی، قیمت تلویزیون های OLED بیشتر از مدل های LED است.

تلویزیون چند اینچی برای خانه مناسب است؟

اگر شما می خواهید بدانید که برای خانه تلویزیون چند اینچ نیاز دارید، جدولی برای شما تهیه کرده ایم. در این جدول اندازه تلویزیون همراه با حداقل میزان فاصله توصیه شده برای تلویزیون های فورکی و همچنین حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون های 1080P برآورد شده است. حتما قبل از خرید تلویزیون نگاهی به این جدول داشته باشید.

اندازه تلویزیون حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون 4K حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون 1080P

جدول انتخاب سایز تلویزیون با توجه به متراژ خانه

اندازه تلویزیون حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون 4K حداقل فاصله توصیه شده برای تلویزیون 1080P
40 اینچ 40 اینچ ( یک متر) 80 اینچ ( دو متر )
42 اینچ 42 اینچ ( 1.1 متر ) 84 اینچ ) 2.1 متر )
48 اینچ 48 اینچ ( 1.27 متر ) 96 اینچ  ( 2.4 متر )
50 اینچ 50 اینچ ( 1.27 متر ) 100 اینچ ( 2.54 متر )
54 اینچ 54 اینچ ( 1.37 متر ) 108 اینچ ( 2.7 متر )
60 اینچ 60 اینچ ( 1.5 متر ) 120 اینچ ( سه متر )
65 اینچ 65 اینچ ( 1.65 متر ) 130 اینچ ( 3.3 متر )
75 اینچ 75 اینچ ( 1.9 متر ) 150 اینچ ( 3.8 متر )

 

بیشتر بخوانید 

آموزش نصب تلویزیون روی دیوار گچی

بررسی ارتباط بین صفحه نمایش و وضوح آن در انتخاب بهترین سایز 

اندازه گیری تلویزیون ها به صورت مورب است. برای یک صفحه نمایش ۴۲ اینچی اندازه ۴۲ اینچ از اندازه یک گوشه تلویزیون به گوشه مخالف آن محاسبه می شود. وضوح تلویزیون مورد بعدی است که شما باید توجه داشته باشید. یعنی هرچه رزولوشن تلویزیون بالاتر باشد، شما می توانید نزدیکتر به تلویزیون بنشینید.

برای مثال اگر انتخاب شما تلویزیون 4K است، شما می توانید به این تلویزیون نزدیک تر نسبت به تلویزیون  1080P بنشینید. زمانی که شما می توانید از تماشای فیلم در تلویزیون فورکی با فاصله کمتری لذت ببرید، متوجه می‌شوید که نیاز به تلویزیون خیلی بزرگ نخواهید داشت. به همین علت است که توصیه می شود در هنگام خرید تلویزیون به وضوح تصویر آن هم توجه داشته باشید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در مورد سایز مناسب تلویزیون برای خانه دست آورید.

چه سایز تلویزیونی بخریم

بیشتر بخوانید 

راهنمای خرید بهترین تلویزیون ایرانی

 

بررسی اندازه اتاق محل قرارگیری تلویزیون

حتما باید اتاقی را که میخواهید تلویزیون خود را در آن قرار دهید، در نظر بگیرید. انتخاب تلویزیون مناسب بر اساس متراژ خانه یکی از مهم‌ترین مسائلی است که باید به آن توجه داشته باشید. بسیاری از افراد هنگام خرید تلویزیون توجهی به متراژ خانه برای قرار گیری تلویزیون ندارند. بسیاری از افراد پس از خرید و قرار دادن تلویزیون خود در محیط مورد نظر متوجه اشتباه خود می شوند.

اگر فضای اتاق شما برای قرار گیری تلویزیون به گونه ای است که به راحتی می توانید مبلمان خود را جابجا کنید و تغییر دکوراسیون های اساسی بدهید، در انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خانه چالش و دغدغه زیادی نخواهید داشت.

به طور کلی اگر خانه شما بزرگ است، تلویزیون بالای ۵۰ اینچ انتخاب مناسبی است. زیرا در این صورت فاصله شما با تلویزیون زیاد می‌شود و دیگر نیاز نیست خیلی به تصاویر دقت داشته باشید. اگر خانه شما متوسط و یا کوچک است، باید به سراغ تلویزیون های زیر ۵۰ اینچ بروید. در این صورت تلویزیون های ۲۴ تا ۳۶ اینچی گزینه مناسب تری هستند. البته باید بدانید که این تلویزیون ها از قابلیت های  HDR و ۴Kپشتیبانی نمی کنند.

برای اینکه  فضای بیشتری در خانه خود داشته باشید، می توانید تلویزیون خود را بر روی دیوار نصب کنید. البته باید بدانید که اگر انتخاب شما یک تلویزیون منحنی است، نمی تواند آن را بر روی دیوار نصب کنید. تلویزیون باید از چشم انسان حدود ۳ متر فاصله داشته باشد. به طوری که زاویه دید شما حدود ۴۰ درجه باشد. در غیر این صورت تصویر شفاف و مناسبی نخواهید دید.

                      اهمیت سایز مناسب تلویزیون برای خانه                                                                           

 اگر تلویزیون با متراژ خانه متناسب نباشد چه اتفاقی می افتد؟  

می خواهم بدانند که اگر توجهی به تناسب اندازه تلویزیون با متراژ خانه نداشته باشند، چه اتفاقی می افتد ؟ در واقع باید بدانید که اگر به این گونه موارد توجهی نداشته باشید و حتی تلویزیون خود را در زاویه نامناسبی قرار دهید احساس خستگی در ناحیه کاسه سر و چشمان خود را به مرور زمان تجربه خواهید کرد .

این موضوع به این علت است که از زاویه دید شما با تلویزیون بسیار کم است در نتیجه زاویه دید محدودی نسبت به صفحه نمایش تلویزیون خود خواهید داشت به این طور که نور صفحه نمایش تلویزیون از . بسیار نزدیکی به چشمان شما باز خواهد داشت در مدت زمان بسیار کمی چشمان شما خسته می شوند و قرنیه چشم باز تر می شود .

آیا تلویزیون های بزرگ کیفیت بالاتری دارند؟

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تلویزیون های بزرگ دارای کیفیت های بالاتری هستند، اما باید بدونید که این باور کاملا غلط است. کیفیت تلویزیون بر اساس بزرگ و کوچک بودن آن مشخص نمی شود. اندازه و متراژ خانه در تعیین سایز تلویزیون بیش از هر چیزی اهمیت دارد.

این روزها خانه ها معمولاً دارای متراژ کمتری هستند، در نتیجه انتخاب تلویزیون بزرگ برای آنها مناسب نیست. تلویزیون های بزرگ باعث می‌شوند تا فضای خانه کوچکتر نشان داده شود. حتی ممکن است تصاویر شطرنجی برای آنها نشان داده شود و اینگونه به نظر برسد.

تقریبا برای یک فضای 9 متری یک تلویزیون 42 اینچی بهترین گزینه است.   امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات خوب و مفیدی در مورد انتخاب تلویزیون متناسب با سایز خانه به دست آورده باشید.

تبدیل اینج تلویزیون به سانتی متر

تبدیل اینچ تلویزیون به سانتی متر

وقتی برای خرید تلویزیون به یک فروشگاه صوتی تصویری می ‌‌روید، فروشنده انواع تلویزیون ها را به اینچ به شما می ‌‌گوید. شاید برایتان سوال باشد که ابعاد این تلویزیون ها چقدر است و چگونه اینچ تلویزیون را بر حسب سانتی متر اندازه گیری کنیم؟
هر اینچ تقریباً 2.54 سانتی متر است. اگر عرض و ارتفاع مدل تلویزیون مورد نظر خود را بر حسب اینچ می دانید، به راحتی می توانید با ضرب در 2.54 آن را به سانتی متر تبدیل کنید.

توجه داشته باشید که اعداد بر حسب سانتی متر اندازه دقیق صفحه نمایش هستند و باید قاب را نیز در نظر بگیرید. با اندازه گیری و تبدیل اینچ به سانتی متر. شما می توانید اندازه تلویزیون مورد نیاز خود را محاسبه کنید. به عنوان مثال، ابعاد یک تلویزیون 55 اینچی را در نظر بگیرید. عرض و ارتفاع این تلویزیون 47.9 و 27.0 اینچ است. این دو عدد را در 2.54 ضرب کنید تا به اندازه یک تلویزیون 55 اینچی برسید.

بهترین فاصله دید از تلویزیون در زاویه 30 و 40 درجه چقدر است؟

اکنون که ابعاد دقیق تلویزیون خود را می دانید، باید زاویه دید و فاصله مناسب آن را نیز بدانید. همانطور که گفتیم به طور کلی هر تلویزیونی باید در فاصله سه متری از چشم و زاویه دید 40 درجه قرار گیرد. انجمن مهندسین تلویزیون معتقد است که زاویه دید باید حدود 30 درجه باشد.
اگر به فیلم و سریال علاقه مند هستید و تلویزیون شما بزرگ است، پیشنهاد می شود در زاویه دید 40 درجه خود را قرار دهید. اما عموماً افراد با زاویه حدود 30 درجه راحت تر خواهند بود.

اندازه تلویزیون اتاق خواب

پس از انتخاب کجا می خواهید تلویزیون را قرار دهید؟ اتاق خواب؟ اتاق نشیمن یا اتاق کودک؟ اتاق خواب و اتاق کودک نیازی به تلویزیون بزرگ و گران قیمت ندارد، دستگاه هایی با صفحه نمایش کوچک برای اتاق خواب و اتاق کودک بسیار مناسب هستند. اما برای اتاق اصلی که اعضای خانواده در آن جمع می شوند، یک تلویزیون بزرگ انتخاب کنید.
به هر حال ممکن است به پاسخ این سوال که چه اندازه تلویزیون بخرید نرسیده باشید. توصیه می شود ابتدا فاصله مناسب از تلویزیون و اندازه اتاقی که دستگاه در آن قرار می گیرد در نظر بگیرید. سپس بر اساس بودجه و نیاز خود اقدام انتخاب سایز مناسب تلویزیون برای خانه کنید.

سخن پایانی

همانطور که می توانید تصور کنید تماشای تلویزیون با صفحه بزرگ بسیار جالب است. و بدون شک پس از ورود به بازار و دیدن آن از جذابیت آن تلویزیون شگفت زده خواهید شد. اما فراموش نکنید که چنین تلویزیون هایی فقط در خانه های بزرگ جذاب هستند.
بنابراین تنها توصیه ما در راهنمای انتخاب سایز مناسب تلویزیون این است که به جز اندازه تلویزیون فاکتورهای مهم دیگری مانند فضای خانه، فاصله شما با تلویزیون، میزان بودجه و کیفیت محتوای نمایش داده شده همچنین چیدمان وسایل منزل تاثیر بی نظیری در زیبایی و جذابیت تلویزیون دارد توچه کنید.
به عنوان مثال، اگر فضای نشیمن بزرگ است و امکان تماشای تلویزیون برای افراد زیادی وجود دارد، باید تلویزیونی با زاویه دید بیشتر انتخاب کنید. مانند تلویزیون های OLED که بدون تغییر رنگ یا کنتراست تصویری بسیار شگفت انگیز را نشان می دهند. بنابراین می توانید تصویر را با تمام جزئیات آن از هر زاویه ببینید.

نظرات بسته شده است.