علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون چیست؟

خط افتادن روی صفحه تلویزیون و روش حل مشکل

ممکن است پس از گذشت مدتی از خرید و استفاده از تلویزیون، کیفیت تصاویر مشاهده شده در تلویزیون به تدریج کاهش یابد و تصاویر دیگر به کیفیت و وضوح اصلی خود نرسند. دلیل این امر را می توان در علل و عوامل مختلفی جستجو کرد. اما برخی از این دلایل بیشتر به نگهداری و استفاده از تلویزیون مربوط می‌شود. علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون که به اشکال مختلف قابل مشاهده هستند، یکی از عوامل موثر بر کیفیت تصویر نمایش داده شده بر روی دستگاه است که ظاهر آن را می توان به خود کاربر نسبت داد.

اولاً این خطوط به شکل‌های مختلف دیده می شوند و از طرفی خطوط در تلویزیون به دلایل مختلفی می ‌توانند ظاهر شوند.  در اینجا با بررسی این نوع مشکلات و دلایل بروز آنها، راه حل هایی برای حل این مشکل در نظر خواهیم گرفت.

 تعمیر تلویزیون ایکس ویژن در تهران

علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون چیست؟

راه حل هایی برای جلوگیری از افتادن خط روی صفحه نمایش

همیشه قبل از اینکه کار به تعمیرات تخصصی و حرفه ای برسد، بهتر است از بروز مشکلات جدی تلویزیون جلوگیری کنیم. با جلوگیری کردن از ضربه و آسیب رساندن به صفحه نمایش یا جلوگیری کردن از آب خوردگی به تلویزیون، با رعایت این ها می توان از خط افتادن روی صفحه تلویزیون خود جلوگیری کرد. به عنوان مثال، توصیه می شود تلویزیون را هرگز با پارچه مرطوب یا مواد شیمیایی تمیز نکنید. از سوی دیگر، استفاده از محافظ برق قابل اعتماد نیز موثر است.

در صورت مشاهده رگه های خطوط در تلویزیون، بهتر است برای مدت زمان کمتری از دستگاه استفاده کنید. در اسرع وقت آن را به مراکز معتبر ارسال کنید تا مشکل را رفع و عیب یابی کنند. مرکز تی وی‌مارستان یکی از بهترین مراکز معتبر برای تعمیر تلویزیون شما است.

عمده دلایل گونان خط افتادن تلویزیون

حال که به انواع خطوط روی صفحه تلویزیون اشاره کردیم، بهتر است به دلایل مختلفی که می توان برای بروز این خطوط اشاره کرد بپردازیم.  به طور کلی بروز برخی مشکلات فنی در دستگاه و بالعکس برخی ایرادات عمده تلویزیون را می توان برای این خطوط در نظر گرفت. Top of Form

Bottom of Form

عوامل مهمی مانند برخورد با پنل تلویزیون، پرتاب اجسام به سمت صفحه نمایش دستگاه، شکستن ال سی دی، آب خوردگی صفحه نمایش و نوسانات برق از جمله عواملی هستند که می توانند به هر نوع تلویزیون آسیب بزنند. مشکلاتی مثل فرسوده بودن کابل گیرنده تلویزیون می تواند باعث افتادن خط روی صفحه نمایش دستگاه شما بشود.

همانطور که در بالا ذکر شد  این ها دلایل و عواملی هستند که باعث می شوند خط روی تلویزیون بیفتد.  بنابراین، مهم است که به قطعات سخت افزاری اشاره کنیم که در صورت نقص یا خرابی، این خطوط روی تلویزیون ظاهر می شوند. گاهی اوقات زمانی که تصویر متصل به پنل تلویزیون قطع می شود، این خطوط ظاهر می شوند. گاهی اوقات پردازنده آی سی مشکل دارد و از کار می افتد. جدا کردن کارت تصویر متصل به پنل تلویزیون نیز می تواند باعث ایجاد خط روی صفحه نمایش شود آسیب دیدگی LCD، آسیب و اشکال در ترکیب پنل تلویزیون، آسیب و مشکلات نور پس زمینه یا بک لایت  و موارد بحرانی از این دست نیز می‌تواند باعث ایجاد این خط شود.

 

در چه حالت هایی می توان خط افتادن روی صفحه نمایش را مشاهده کرد؟

در ابتدا باید به انواع خطوط تلویزیون اشاره کرد. این خطوط را می توان در رنگ ها و شکل های مختلف مشاهده کرد. دلایل خط افتادن روی صفحه تلویزیون قطعا متفاوت خواهد بود. خطوط می توانند سیاه یا سفید باشند.

خطوط رنگی مانند بنفش و سبز ممکن است روی صفحه تلویزیون ظاهر شوند . نکته مهم دیگر مسیر این خطوط است. خطوط  به وجود آمده روی تلویزیون می توانند افقی یا عمودی باشند. این خطوط به صورت جداگانه و با هم روی صفحه نمایش  معلوم می شوند.

نکته مهم دیگر مربوط به توزیع این خطوط است. گاهی اوقات خطوط روی صفحه نمایش دستگاه فقط در قسمتی از تلویزیون ظاهر می شوند و گاهی اوقات این خطوط در کل صفحه نمایش ظاهر می ‌شوند.

خطوط مورب نوع دیگری از خطوط است که روی تلویزیون می افتد که ممکن است کاربران با آن مواجه شوند. در نهایت خطوطی در تلویزیون گاهی به صورت موقت و گاهی دائمی ظاهر می ‌شوند.

 

 بررسی علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون

ایجاد خط به صورت افقی یا عمودی روی صفحه نمایش تلویزیون

هنگامی که بخشی از صفحه تلویزیون آسیب دیده یا خراب شود ، ممکن است باعث ایجاد خطوط روی صفحه شود. این وضعیت نشان دهنده خرابی برد تیکان   T-Can یا پانل ابزار است. همانطور که قبلاً اشاره کرده ایم، این خطوط به دلایل مختلف ظاهر می شوند. شکل ظاهری آنها می ‌تواند علت مشکل را به شما نشان دهد.

 

خرابی برد تیکان T_CAN

اگر خطوط افقی و عمودی  روی صفحه نمایشگر خود می بینید،  می تواند به دلیل خرابی محدوده T-Con باشد. اگر کارت T-Can به درستی کار نکند، باعث ایجاد خطوط افقی در تلویزیون  LED می ‌شود. امکان زیاد شدن این خطوط در تلویزیون به دلیل شکستگی صفحه تی کان بسیار زیاد است. اگر مشکل ادامه یابد، به مرور زمان کل صفحه نمایش را اشغال می کند.

 

دلیل بعدی سوختن پیکسل تلویزیون

پیکسل های صفحه نمایش اغلب به دلیل استفاده ناصحیح از تلویزیون، نقص فنی یا نوسانات برق می‌سوزند. اگر این اتفاق برای تلویزیون پیش آمد، سعی کنید فوراً با تعمیرگاه مجاز تی وی مارستان تماس بگیرید. این خطوط می توانند بزرگتر و بزرگتر شوند و در نهایت کل صفحه تلویزیون شما را از بین ببرند.

 

خراب شدن پنل اصلی تلویزیون

آسیب به پنل تلویزیون و دیدن نوار عمودی روی صفحه نمایش نیاز به بررسی بیشتر دارد. آسیب به برد تیکان یا فلت های ارتباط از اشباع ترین دلایل ایجاد خطوط عمودی روی تلویزیون است.

اگر خط ایجاد شده روی تلویزیون از بالاترین نقطه به پایین ترین نقطه صفحه نمایش کشیده شود، فلت ارتباطی و برد تیکان از جمله دلایل اصلی خرابی تلویزیون به شمار می روند.

اگربرد تیکان مشکل دارد، می توانید انتظار کاهش قابل توجهی در هزینه های تعمیر داشته باشید. اگر خط تمام صفحه را پوشش نداده باشد. اگر طول خط تصویر چند سانتی متر یا از بالاترین نقطه تا مرکز تصویر باشد می توان حدس زد اشکال از پنل تلویزیون شما است. باعث ایجاد هزینه های خیلی بیشتر یا حتی تعویض عوض کردن پنل خواهید بود.

 

آیا خطوط ایجاد شده روی تلویزیون را می توان تعمیر کرد؟

اگر خطوط افقی و عمودی روی تلویزیون خود دارید، می توانید چند مورد را بررسی کنید. اتصالات یا کابل‌های تلویزیون که ممکن است شل شده باشند. اگر به تازگی تلویزیون خود را جا به جا کرده ‌اید، کابل‌ها و دستگاه های متصل به تلویزیون را بررسی کنید. تنظیمات تلوزیون خود را بررسی کنید، اگر مشکل شما رفع نشد حتما با تعمیرات مجاز یا نمایندگی تلویزیون تی وی مارستان تماس بگیرید.

 

علت خط افتادن روی تلویزیون ایکس ویژن و روش حل مشکل

یکی از رایج ترین مشکلات تلویزیون، ظاهر شدن چندین خط افقی، عمودی و مورب در قسمت های مختلف تصویر تلویزیون است. به طور کلی، این خطوط  درهر شکل و موقعیتی که روی یک تصویر تلویزیونی ظاهر می‌شوند، توانند نشان دهنده مشکل در دریافت و پخش صحیح تصاویر باشند. ایجاد خط روی صفحه تلویزیون گاهی اوقات می تواند به دلیل مسائل فنی مختلف یا مشکلات ساده مانند خطاهای گیرنده اتصلات کابلی ایجاد شود. درادامه به رایج ترین دلیل افتادن خط روی صفحه نمایش ایکس ویژن پرداخته ایم.

  • شل شدن اتصالات کابلی یا خرابی آنها
  • نشستن گرد و خاک روی صفحه نمایش
  • استفاده دراز مدت و مداوم از دستگاه
  • آب خوردگی یا خرابی پنل دستگاه

خط افتادن روی صفحه تلویزیون

علت خط افتادن روی تلویزیون تی سی ال و رفع مشکل

این خطوط می توانند به صورت افقی، عمودی یا مورب ظاهر شوند.  این خطوط می توانند رنگی یا سیاه و سفید باشند و در هر نقطه از تصویر تلویزیون ظاهر شوند. شکل این خطوط نشان دهنده مشکل در دریافت یا بازتولید صحیح تصویر است. در بیشتر موارد علت این مشکل به دلیل تجمع ذرات گرد و غبار در کابل گیرنده و نقص فنی ناشی از شل شدن اتصالات می باشد.

اگر این مسائل فنی جدی است اغلب قابل تعمیر نیستند و نیاز به تعویض دارند در این صورت بهتر است از یک متخصص تعمیر  تلویزیون کمک بگیرید.

امیدواریم با مطالعه این مطلب اطلاعات خوب و مفیدی در موئرد علت خط افتادن روی صفحه تلویزیون به دست آورده باشید.

 

 

{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.singularReviewCountLabel }}
{{ reviewsTotal }}{{ options.labels.pluralReviewCountLabel }}
{{ options.labels.newReviewButton }}
{{ userData.canReview.message }}