به چه علت تلویزیون تصویر دارد، صدا ندارد

چرا تلویزیون صدا دارد، تصویر ندارد؟

گاهی اوقات ممکن است مشاهده کنید که تلویزیون صدا دارد، تصویر ندارد. با مشاهده چنین وضعیتی باید متوجه شوید که به احتمال زیاد پنل تلویزیون و خروجی ولت بک لایت آن دچار خرابی شده است. منظور از بک لایت همان نور ال سی دی و یا ال ای دی تلویزیون شما است.

زمانی که  بک لایت ( backlight ) قطع شود، تصویر به طور کامل در تلویزیون سیاه می شود. در این صورت شما تنها یک هاله از تصویر را  مشاهده خواهید کرد زمانی که بک لایت دچار خرابی می شود، کانال های تلویزیون تعویض می شوند. در این صورت اگر نور چراغ قوه را به تلویزیون بیندازید تصویر تلویزیون را مشاهده خواهید کرد.

چرا تلویزیون صدا دارد، تصویر ندارد

آب خوردگی تصویر تلویزیون تاثیری در قطع شدن تصویر دارد؟

علت دیگری که ممکن است باعث قطع شدن تصویر تلویزیون شود، آب خوردگی صفحه تلویزیون است. این مشکل برای بسیاری از افراد به وجود می آید. زمانی که آب به قسمت پایین صفحه نمایش تلویزیون وارد می‌شود، اتصالی و خرابی فلت های پنل تلویزیون به وجود می آید. در این مواقع بهترین کار این است که تلویزیون خود را خیلی سریع از برق بکشید. اجازه تلویزیون تا ۴۸ ساعت بماند و آن را روشن کنید. بعد از ۴۸ ساعت دوباره تلویزیون را روشن کنید و آن را امتحان کنید.  اگر مشکل به وجود آمده برطرف شده باشد، پنل تلویزیون شما باید تعمیر شود.

زمانی که تلویزیون صدا دارد، ولی تصویر ندارد، توجه داشته باشید که گاهی هم ممکن است به علت خرابی برد پاور تلویزیون باشد. منظور این است که قسمت ولتاژ بک لایت در برد پاور دچار خراب شده باشد. در این صورت باعث خرابی بک لایت تلویزیون می شود و برد پاور حتماً باید تعمیر شود.

بیشتر بخوانید: علت سیاه شدن تصویر تلویزیون تی سی ال

  قطع شدن تصویر تلویزیون به علت خرابی بک لایت

زمانی که تلویزیون شما دارای صدا است اما شما تصویر را مشاهده نمی کنید، خرابی مربوط به بک لایت تلویزیون است. ممکن است در هر برند از تلویزیون این مشکل به وجود بیاید.  این نوع خرابی در برند تلویزیون سامسونگ به این گونه است که قبل از قطع شدن به طور کامل، تصویر تلویزیون بالا و پایین می رود.

علت این موضوع این است که در تلویزیون های سامسونگ از دو سری استفاده می شود. در برخی مواقع با قطع شدن یک سری از ال ای دی ها، تلویزیون همراه به کار خود ادامه می دهد. به طور کلی در صورتی که این مشکل برای تلویزیون شما به وجود می‌آید، حتماً باید نسبت به تعمیر بک لایت تلویزیون اقدام نمایید، در غیر این صورت ممکن است به برد پاور آسیب وارد شود.

قطع شدن تصویر به علت خرابی بک لایت در تلویزیون های سونی به اینگونه است که زمانی که تلویزیون را روشن می کنید، در یک لحظه لوگوی سونی را مشاهده می کنید. زمانی که تصویر تلویزیون هم قطع می شود، چراغ پاور تلویزیون شروع چشمک زدن می کند. بعد از مدتی صدای تلویزیون قطع می شود.

در این صورت در تلویزیون سونی برای متوجه از نوع خرابی می توانید شروع به شمارش چشمک های چراغ پاور نمایید. اگر ۶ چشمک بزند، یعنی بک لایت تلویزیون خراب شده است.

 

به چه علت بک لایت تلویزیون ال جی میسوزد؟

طول عمر ال ای دی های تلویزیون می تواند یکی از علت سوختن بک لایت باشد. به همین علت در تلویزیون های جدید از این استراتژی استفاده کرده اند که عمر بک لایت تلویزیون را کاهش دهند. در واقع می توان گفت که هرچه تلویزیون شما جدید تر باشد، طول عمر کارکرد آن کمتر می شود. البته در مدل های مختلف تلویزیون ال جی در مسئله با یکدیگر فرق می کند.

عمر بک لایت در برخی از مدل های تلویزیون الجی بیشتر و در برخی دیگر کمتر است. باید بدانید که امروزه عمر مفید تلویزیون های ال جی نسبت به ال ای دی های نسل اول بسیار کمتر شده است. هماهنگ نبودن برد پاور با ال ای دی های بک لایت می تواند موضوعی در سوختن بک لایت به حساب بیاید.

یکی از کارهایی که شما می‌توانید انجام دهید این است که در منوی تنظیمات نور زمینه را کم کنید به گونه ای که کیفیت تصویر شما پایین نیاید. در روش دوم شما می‌توانید از اصلاحیه بر روی برد پاور استفاده کنید، البته باید بدانید که این روش باید به واسطه تکنسین های متخصص انجام شود. برای تعمیرات تلویزیون خود و انجام این موارد می توانید با متخصصین تی وی مارستان  مشاوره داشته باشید. در ادامه این مطلب با ما همراه باشید تا اطلاعات جامعی در مورد هزینه تعمیر قطع شدن تصویر تلویزیون به شما بدهیم.

علت اینکه تلویزیون صدا دارد، تصویر ندارد

 هزینه تعمیر قطع شدن تصویر تلویزیون چه میزان است؟

اگر تصویر تلویزیون شما هم قطع شده است، احتمالا در ابتدا می خواهید بدانید که تعمیر آن چقدر هزینه دارد؟  توجه داشته باشید که هزینه تعمیر بک لایت در تلویزیون ها با برند ها و مدل های مختلف با یکدیگر متفاوت است.

برای مثال در تلویزیون ال جی تعمیر بک لایت تلویزیون بر اساس مدل و سایز تلویزیون تعیین می شود. البته باید بدانید که هزینه تکنسین ها هم با یکدیگر متفاوت است. به همین علت توصیه می شود که حتما از تکنسین های حرفه ای که قیمت مناسبی هم ارائه میدهند  کمک بگیرید. مجموعه تی وی مارستان یکی از مجموعه های بسیار معتبر و با کیفیت است که بهترین خدمات را با مناسب ترین قیمت ها برای تعمیرات تلویزیون به شما ارائه می دهد.

 

سخن پایانی

به طور کلی علت های مختلفی برای این موضوع وجود دارد که تلویزیون صدا دارد، تصویر ندارد. اما باید بدانید که علت اصلی این موضوع از بک لایت تلویزیون است. بک لایت تلویزیون ممکن است در هر نوع برند و مدلی از تلویزیون ها دوچرخه خرابی شود.

علت این موضوع هم تمام شدن عمر ال ای دی های مصرفی تلویزیون است. برای جلوگیری از این مشکل به شما پیشنهاد می شود که حتماً از لامپ های ال ای دی با کیفیت بسیار خوب استفاده نمایید.

امیدوارم با مطالعه این مطلب اطلاعات خوب و مفیدی در مورد علت این موضوع که چرا تلویزیون صدا دارد، تصویر ندارد به دست آورده باشید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *